Low-Spend January: Day 28


Groceries: $200

I guess we gotta eat!  It’s more expensive sticking with primarily organic, grass-fed, pastured, etc.  Next month I’m getting some things from Azure Standard since we now have a nearby drop-point.  The organic, pastured, cultured butter is $3.50 a pound while I’m paying $2.50 a pound for conventional.  There are some really great prices!

Jerky Direct order and distributor sign up….$15.

What can I say?  I love good jerky and they carry grass-fed, organic with no nasty chemicals, additives or preservatives.  I figured if I only use my membership to order for our family, I’ll be doing better than buying the HFCS. MSG-laden stuff I usually break down and eat!


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *